2013. augusztus 9., péntek

Milyen hibákat követnek el az emberek leggyakrabban nyári gyepgondozás során?


Kánikulával búcsúzik a Július és hőséggel köszönt be az Augusztus. A nem öntözött gyep területek ezekben a napokban leszalmásodnak, kiégnek, zöld színűket talán a jótékony őszi csapadékkal nyerik majd vissza. Akinek ”jár”, az kiveszi szabadságát, és ha teheti, el is utazik. 

A figyelem elterelődik a gyepről, újból csak akkor kerül a középpontba, mikor a nyaralás végén, megérkezéskor konstatáljuk, hogy erősen foltos, sárga, kiégett úgy egészét tekintve „lepukkant”.

Segítség képen, csokorba szedtük azokat a leggyakoribb hibákat, melyekkel a Pázsitdoktorok a kertekben találkoznak. Elsődlegesen a vízanomáliákkal foglalkozunk, mert a legtöbb galibát ezek okozzák. 

Az öntözés hibái: 

A leggyakoribb öntözési hiba a mennyiség általában csekély volta. Az automataöntöző berendezés nélkül „üzemelő” kertek vízhiányáról nem is szólnék, hiszen egy 300 m2-es kert napi kézi locsolása már önmagában tagoltságtól függően napi 4-5 órát, egy 500m2-es 7-8 órát igényelne a nyári időben. Valljuk be, ez kevéssé életszerű. Az automataöntöző berendezést kerttulajdonosok jó része sajnos még mindig a tavaszi beállítással üzemelteti… ez már korántsem mondható elégségesnek. 

Honnan ismerni fel az öntözési hibát? 

El nem tűnő lábnyom 

Első stádiumban, ha a gyep szomjazik, a belső nyomás (turgor) csökken, ha a pázsiton végig megy valaki, a lába nyomán a fűszálak „unottan ’” vagy egyáltalán nem egyenesednek vissza. Figyelem! Nyáron a párolgási veszteség akár 30-50% is lehet. A kert eltérő adottságú részei különböző képen reagálnak a változásokra, a déli lejtők, rézsűk kitettsége jóval nagyobb, mint az átlagos vagy árnyékkal legalább részben fedett gyepterületek. 

Barna napfolt 

Ha a pázsitgyep közel azonos fajtatulajdonságú magkeverékből áll, a hőmérséklet és csapadékváltozásra is közel hasonlóan reagál. Tehát az árnyék vonulás útjában még egy ideig tetszetősségét foltban megőrzi, de ahol a” telibe tűző” nap perzselését kell állnia ott először, barnul, később szalmásodik a fűfelület. 

Egyik gyepalkotó pusztulása 

Ha a gyep nem hasonló tulajdonságokkal rendelkező magkeverékből született, és egyik alkotója jobban tűri a hőséget, mint a másik, akkor a toleránsabb faj a másik kárára elszaporodik, súlyosabb esetben a gyengébb „hőtoleráló” fajta kipusztulása után életterét is elfoglalja. Ebben az esetben a pusztuló fű sárgulása, barnulása mellett a „hőálló” (általában vastaglevelű) fűfaj még zöldül. 


Kiégés 

Természetesen, ha a csapadék elégtelenség nem szűnik meg, nem esik az eső, vagy nem öntözünk, a gyep teljes kiégésével nézhetünk szembe. A gyepgondozási munkálatok tervszerű ütemezésével, gyeplazítással, lyuggatással, kiegyensúlyozott tápoldatozással megnövelhetjük gyepünk tűrőképességét, de a tartós vízhiánynak nem képesek ellenállni. A nem öntözött gyepek a napokban áldozatul esnek a perzselő hőségnek. 

Az öntöző rendszer elégtelensége 

Ahogyan a hűtőberendezések hibáival is általában krízis helyzetben, a melegben találkozunk, az öntöző rendszer tervezési vagy üzemelési hibáival is a hőhullámok esetén szembesülünk. Ilyenkor a hibarajzolat szinte ráég a gyepre. A szabályos foltok, körívek öntözési elégtelenségekre, rossz fúvóka beállításokra, kilépési szögekre, vízárnyékokra utalnak. Orvosoljuk magunk, vagy hívjuk a szakembert! 

Túlöntözés 

Bár a jelenlegi vízárak mellett kevéssé számottevő, de praxisunkban minden évben fellelhető gyepkárosító ok. Hogyan lehet előidézni, hiszen nyáron nagyon sok vízre van szüksége a növényeknek? Az öntözővíznek a talajba kell jutnia, sajnos néhány helyen a tömörödöttség okán, elsősorban agyagtalajokon a víz nem képes időben szikkadni, pangó víz alakul ki. Miért baj ez? A nyári gombabetegségek vizes közegben, különösen ilyen jó kis meleg „dunsztos”környezetben a szártöveknél támadnak. Tüneteik a tapasztalatlan szemlélőnek a vízhiány jeleit mutatják (barnulás, sárgásodás). Ezért a kerttulajdonos általában növeli a vízadagot, vagy kézzel „rálocsol” ami a levéllemezek összetörése mellet (gombabetegség elterjedése) a leromlási folyamat gyors lefolyásához vezet. 

Ajánljuk fegyelmedbe a témakörben régebben publikált cikkeinket! 

Úgy gondolod, hogy jól öntözöd a pázsitod? Kétperces gyorstalpaló a pázsitöntözésre

A cikk szerzője: 
Bárány László 
Közép-Buda Pázsit Doktora

www.PAZSITDOKTOR.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.