2012. június 19., kedd

Szabad-e locsolni napsütésben?



BEÉGETHETIK-E NAPSÜTÉSBEN A LEVELEKET A RÁJUK TAPADT VÍZCSEPPEK?
 


Nem a távoli messzeségből, hanem házunk tájáról érkezett a hír, magyar kutatók vállalkoztak „mítoszdöntésre” e tévhitekkel terhes biooptikai probléma tisztázásakor.

„Széles körben elterjedt vélekedés a kertészetben és növényvédelemben, hogy a növényeket délben, tűző napon nem szabad locsolni, mert a növényekre tapadt vízcseppek megégethetik a leveleket azáltal, hogy a levél felszínére fókuszálják a napfényt.” ezt az állítást vizsgálta felül az ELTE kutatócsoportja.
A napsütötte növényi levelekhez tapadt vízcseppek által fókuszált napfény miatti levélégés mélyebb megértésének céljából kísérleteket végeztek. A kísérleti eredmények elemzése során arra a következtetésre jutottak, hogy megcáfolták azt a régi közhiedelmet, miszerint eső vagy öntözés után mindig napégést szenvednek a növények a rájuk tapadt vízcseppek napfényfókuszáló hatása miatt.
Vizsgálatok alapján azt a végkövetkeztetést vonták le, hogy az az általános vélekedés, miszerint a növényekhez tapadt vízcseppek apró nagyítólencsékként összegyűjtve a napfényt mindig megégetik a leveleket, nem más, mint egy közkeletű tévhit.
 

A cikket teljes terjedelmében itt találod: http://www.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz1001/egri1001.html
Itt pedig a Delta műsorában is megnézheted: http://www.youtube.com/watch?v=cOu1EeT5VwY

De akkor szabad locsolni napsütésben déltájt?
Ha van módunk, ezt kerüljük el!

Miért?
Mert ha kiégési veszély nem is valós, kockázati tényezők azért ezen felül is akadnak:
A levéllemezek szinte felforrósodnak, a hideg vizes zuhany stresszt okozhat.
A melegben a növények a mechanikai sérüléseket is rosszabbul viselik, kifejezetten ártó például a kézi öntöző erős sugara. A nyári időszakban a vizes közeg segíti az ártó gombafajok felszaporodását, ezt az elszíneződő foltok (barna, sárga esetleg súlyosabb esetben szalmásodás) és növénypusztulás formájában észlelhetjük.

Legmegfelelőbb a hajnali, kora reggeli öntözés!
A párolgás ekkor a legkisebb, tehát takarékos, ha hálózatról öntözöl. A beszivárgás a talajba gyors, a talaj ilyenkor a leghidegebb a nap folyamán. Az esti öntözés során a befülledés kedvez a már említett gombák, okozta betegségek és állati kártevők terjedésének.

Mikor lehet a főszabálytól eltérni?
Egyetlen ok adhat felmentést nappali vagy esti órákban való öntözés tilalma alól, az, ha a kút vagy más vízbázis, a reggeli időszakban kapacitásának elégtelensége miatt nem tudja teljesíteni feladatát. Ebben az esetben inkább vállalva bármely előzőkben említett kockázatot, az öntözés mellett kell dönteni, mert a növény vízhez jutása a magasabb érdek. Ez főleg parkokban vagy óriás kertek esetében merül fel, ahol korlátozott a vízhez jutás.

Kapcsolodó cikkeink:
Úgy gondolod, hogy jól öntözöl?Kettőperces gyorstalpaló
Gyakran ismételt kérdések az öntözésről


2012. június 1., péntek


Te szereted az erőszakos, hívatlan vendégeket?


Az elkövetkezendő hetekben érdemes odafigyelnünk gyepünkre, ha szeretnénk megőrizni a díszpázsitokra jellemző fűfajták uralkodását!
Június 2. hetétől előfordulhat, hogy az arra hajlamos területeken, a Muhar, illetve a Kakaslábfű nevű hívatlan fűfajok tegyenek látogatást gyepünkben.
Amennyiben sikerül felismerni a betelepülni szándékozókat, érdemes a védekezést minél hamarabb elvégezni, hogy jelenlétüket mennyiségben és időtartamban is hatékonyan korlátozni lehessen.

Mi okozza a Muhar és a Kakaslábfű jelentkezését?

Nem, nem a Pázsit Doktor hozza! Általában a szél útján terjednek magszórással, megjelenésük a vízellátás rendellenességeivel (anomáliáival) és a talaj Ph értékének romlásával lehetnek kapcsolatosak.
Gyors elterjedésüket jellemzően, az elégtelen vagy nem rendszeres vízellátás, (ide sorolhatjuk a megugró párolgást is), a meszes talaj, a gondozás (elsősorban nyírás) ki- vagy elmaradása segíti.



A Muhar eredetileg kultúrnövény, szárazabb, erősen meszes homok- és lösztalajokon honos, takarmány célokra termesztették. Magyarországon mindenhol elterjedt, bár a jelenlegi vetésterületek, már jóval kisebbek, mint régen, így is a szomszédos kerteket közvetlenül veszélyezteti. Mivel a növény már régóta "elszabadult" és a szél útján jó ideje vándorol felbukkanásával, bárhol számolhatunk.
A növény kalászai hengert képeznek, egy termő és egy meddő virága van. Tavasztól nyár végéig folyamatosan csirázhat, ezért sajnos az utánkeléssel is fenyeget. Jó hír viszont hogy, fagyérzékeny!



Az előbbiekkel ellentétben a bővizes területek gyomnövénye a Kakaslábfű (Echinochloa, Gramineae.) A közönséges Kakaslábfű népi nevei kakasláb, muhar, vízi muhar, piros v. vörös muhar.
Vadon méternél magasabbra is megnövő, erőteljes, bokros fű. Szára a töve felé lapított, gyakran pirosas. Levelei szürkés- zöldek, kifejlett állapotban levéllemeze 20-30 cm hosszú és 1-2 cm széles.
Virágzata 20 cm-re is megnövő bugavirágzat. Nedvesebb helyeken az egész országban gyakori. Eredetileg mocsári növény volt, de jól alkalmazkodik, a nem túlszáraz talajokon is. Agresszív gyommá azonban a nedvesebb kertekben válik.
Tavasztól késő őszig folyamatosan kel, ha nedvességet talál. Szintén használják állatok etetésére, néhol vetik, de ritkábban, mint a Muhart.

Mindkét növényre jellemző, hogy megjelenésük összeköthető az időjárási körülmények ideálissá alakulásával, ami számukra a 20C fölötti napközbeni hőmérséklet, fülledt párás, esetlegesen intenzíven csapadékos környezet.

Miért bosszantó a jelenlétük?

A Muhar és a Kakaslábfű egyéves, nyárutói gyomnövények, melyek jelentkezése azért is kellemetlen, mert a leggondosabb gyepápolás mellett, az évelő kétszikű gyomok sikeres leküzdése után, amikor már úgy gondolja az ember, hogy minden lehetséges gyeppel kapcsolatos kihíváson túljutott, június második hetétől, illetve július hónapban, várható "támadásuk".

Hogyan védekezzünk a Kakaslábfű és a Muhar ellen?

Egynyári jellegük miatt az ősz és a tél során visszahúzódhatnak, házilagosan gyakori nyírással, gyeplazítással, szétvágással, húzással ritkíthatók, támadásuk azonban a következő évben megismétlődhet, ha az elterjedés nagyobb mérvű, hívd a kerületi Pázsit Doktort, segíteni fog!