2011. szeptember 15., csütörtök

Hívatlan társbérlők: cserebogár lárvái a pajorok

A talaj süppedőssé, a gyeppopuláció erőtlenné vált? Ha most erősen bólogatsz, akkor tégy egy próbát kivel is van dolgod. Ha a fűszálakat megmarkolva a nővény gyökértelenül a kezedbe marad, már erősen lecsökkentettük a lehetőségeket. Úgy tűnik, hogy hívatlan társbérlők költöztek fűfelületünk talajába. Nos, fogj egy kis kerti ásót és egy 10 cm-es sugarú körben, lékeld meg a földet és fordítsd a felszínre. A benne lakók hasonlítanak Ő rá?



Igen?

Ha a válaszod igen, akkor bizony cserebogár pajorral van dolgod. Néhány nem elhanyagolható apróság, amit érdemes róla tudnod, mielőtt figyelmen kívül hagynád:
A lárva fejlődésének ideje hazánkban 3 év. A pajor fejlődése során rendkívüli étvággyal bír, amit a növényeink gyökereinek rágásával próbál kielégíteni. Ennek eredménye képen a növények elhervadnak intenzív jelenlétük esetén el is pusztulnak. Kedvező életteret a barna erdő talaj és a porhanyós vályogtalaj biztosít számára (jellemzően ezt használják kertépítésnél termőtalajként). A talajszint szerinti elhelyezkedésüket a nedvesség és a hőmérséklet határozza meg. Fejlődésüket serkenti a csapadékos melegedő tavaszi és a késő nyári időjárás. A szembetűnő kárt a második, illetve a harmadik éves pajorok okozzák. A rajzás április végén indul meg, amikor a talaj hőmérséklete 25 cm mélységben eléri a 11 oC-t.
Ebből tökéletesen látszik, hogy a legideálisabb életterük az igényesen kialakított gyepfelület... puha termőtalaj, zsenge és sűrű gyökér rendszer, folyamatos öntözés ez maga a "Pajor Mennyország"!
Mit lehet ez esetben tenni?
A jelenleg közforgalomban elérhető irtószerek mezőgazdasági kultúrákra lettek kifejlesztve, hatásukat talajba bedolgozva tudják érvényesíteni. Ha már beállt növénykultúráról beszélünk, mint a gyep, ez nem tűnik jó megoldásnak, hívd a területi Pázsit Doktort segíteni fog!