Májusi eső aranyat ér?
Milyen hatással van időjárásunk a gyepekre?
A 2015-ös gyepgondozási szezon ideálisnak mondható április elejével kezdődött, ellentétben a tavalyi évvel, amikor már március közepén 20 Cfok feletti nappali hőmérsékleteket tapasztalhattunk, vagy az egy évvel korábbi állapotokkal, amikor mindenki átülhetett a mellette lévő autóba az M7 autópályán az extrém hó helyzet miatt.
Április hónapja napsütésben bővelkedett és szinte csapadékmentesnek volt mondható, így azon kertekben indult el a növények vitalizációja, ahol kellő mennyiségű öntözéssel segítették a növényzetet. A fagypont közeli éjszakák is elkerültek bennünket, mely a frissen vetett gyepek tulajdonosainak legnagyobb örömére nem okozott kárt a vetésekben.
Május beköszöntével a hőmérséklet ingadozóvá vált, többszőr is nyári 28Cfok körüli értékeket hozva, mely növekedési lassulást okoz, ez főként a friss vetések növekedési ütemét foghatja vissza. A hónap első felére továbbra is a szárzság volt a jellemző, ami öntözési hiányosságoknál gyakran látványos elváltozásokat okozott.
Időjárásunk az elmúlt napokban csapadékossá vált azonban az eloszlása sok helyen problémát eredményez. A hirtelen, rövid idő alatt leesett nagy mennyiségű csapadék a figyelem középpontjába állítja a kertek esetleges vízelvezetési problémáit.
Mi Pázsit Doktorok az okozati jelenségekkel szembesülünk, amikor az ügyfelek a gyepek gombásodását, mohásodását és esetleges pusztulását jelzik. Előfordul hangyakoloniák talajfelszínre költözése és sok kertben jótékony földigiliszták levegő utáni vágyukat is kiélik, melyet apró földtúrások nyomai mutatnak.
Mit lehet ilyenkor tenni gyepünk megóvása érdekében?
Idei évben is, hazánkban a hőmérséklet és a csapadék elég extrém módon változik, ezért egyetlen hatékony módszerünk maradt kertjeink szép állapotba tartására és ez az alkalmazkodás!
Az öntözés szükségszerű kalibrálása és folyamatos utánállítása elengedhetetlen feladat, hiszen a túl kevés és a túl sok víz is komoly állapot romlást eredményezhet. Ismerd meg, hogyan csinálhatod szakszerűen:
A szakszerű fűnyírás hasonlóan alapja a szép gyep fenntartásának. A gépek minőségi állapota, a vágási magasság, a munka gyakorisága és időzítése is fontos.
Érdemes hozamosabb csapadékos időszakok előtt levágni, hiszen az eső hatására a tápanyagok feltáródása is intenzívebbé válnak, és hirtelen levélnövekedést okozhatnak.
Ha ennek ellenére is megugrik a gyepünk magassága javasolt a harmadánál többet egyszerre nem levágni, inkább több ütemben néhány nap eltolással visszaállítani az ideálisan kívánt 4-5 centis magasságra.
Az alap feladatok mellett nem szabad megfeledkezni az időszaknak megfelelő tápanyag utánpótlásról és az aktuális növényvédelmi feladatok elvégzéséről.
A csapadékosság gyomok intenzívebb megjelenését fogják eredményezni, a hirtelen melegedés pedig egyszikű, de nem pázsitalkotó fajoknak is kedvezni fog.
Ha nem birkózol meg a kert kihívásaival, hívd szakembergárdánkat és levesszük a válladról a kert terhét!
A cikk szerzője: