2015. március 23., hétfő


Mikor kezdheted a gyepgondozást?



Gyakran szoktuk említeni, hogy „a gyepgondozás nem a türelmetlen emberek sportja”! A növények gondozásában az egyik legfőbb követelmény a megfelelő mérték, a megfelelő időben. Ha valaki úgy gondolja, hogy sürgetéssel vagy az alkalmazott dózisok drasztikus emelésével gyorsabb és jobb eredményt ér el, az hatalmasat téved. Ennek okán érdemes megfontoltan, a lehető legjobban időzítve elvégezni a szükséges feladatokat.
A magyarországi pázsitalkotó fű fajok 10C fokos átlag hőmérsékleten (éjszaka 5C /nappal 15C) kezdenek el éledni (vitalizálni), regeneráló képességük tavaszi megindulásához legalább egy hét ilyen időjárásra van szükség.

Miért fontos ez?

Egészséges gyeppopulációk első tavaszi gyepgondozási feladata a gyeplazítás, ami egy drasztikus mechanikus beavatkozás a pázsit számára (majdnem olyan, mint az embereknek egy plasztikai sebészeti műtét).

Nélkülözhetetlen hatása mellett, ilyenkor több sérülés is éri a növényt: a munkát megelőző fűnyírás a levél lemezen okoz vágást, a gyeplazítás pedig gyökérmetszést végez. Ezeknek a „sebeknek” a gyógyulása aktív vitalizációs állapotban is 2-3 hét, azonban, ha elsiettük a gyeplazítást és hamarabb végezzük el, mint ahogy a fű növény „felébred” a regenerálódási idő meghosszabodik, akár 4-6 hétre is. Tehát többet ártunk vele, mint amennyit használunk!

Te is látod, hogy mikor köszönt be a tavasz?


Az időjárási előrejelzések szerint a gyepgondozási feladatokat leghamarabb március 30-ával javasolt elkezdeni, így a Pázsit Doktor egységek is ettől a dátumtól állnak szolgálatodra!
Abban az esetben, ha a gyepet gomba, vagy állati kártevők rontása érte, TILOS gyeplazítással kezdeni kertimunkák sorát! A meggyengült, beteg, esetleg gyökértelen növény a gyeplazítás által azonnali halálra van ítélve! Ezekben az esetekben a kártételek okát kell megszüntetni először, ami kezeléstechnikai sorrend változtatást követel.

A fertőzések és sérülések mértékét a legtöbb esetben laikus szem nem tudja beazonosítani, érdemes szakember segítségét kérni a fenntartás megtervezésére és elvégzésére.


A cikk szerzője: 

Bárány Szabolcs

Észak- Pest
Pázsit Doktora




www.PAZSITDOKTOR.hu